Publiczne Gimnazjum Nr 3 w Swiebodzinie

Hauptschule Heinrich-von-Oytha-Schule Friesoythe


Następnie wszyscy zrobili sobie pamiątkowe zdjęcia ze Steffenem, dyrektorem Sparkasse oraz przedstawicielami miasta. Dla młodzieży było to bardzo duże przeżycie. Natomiast niemieccy uczniowie nie mogli nadziwić się temu, że w Polsce Steffen jest tak popularny, a w Niemczech w ogóle nieznany.

Po wspólnym obiedzie uczniowie udali się do Cloppenburga, gdzie zwiedzili skansen Freilichtmuseum – Dorfmuseum.  Uczniowie obejrzeli wioskę muzealną, poznali staroniemiecki zwyczaj pieczenia chleba a także pracę wiatraków. Podczas pieczenia chleba prowadzili swobodnie konwersację na różne tematy, śpiewali piosenki. Po południu odbyło się pożegnalne spotkanie połączone z grillowaniem i dyskoteką. Podczas tego spotkania, na którym  obecni byli również nauczyciele partnerskiej szkoły, rodzice i władze lokalne opiekunowie dokonali podsumowania wymiany, podziękowali rodzinom goszczącym młodzież za wspaniałą organizację spotkania oraz  wymienili się drobnymi upominkami.   

W środę rano wszyscy uczestnicy wymiany spotkali się w szkole na wspólnym śniadaniu, które przygotowali uczniowie. Wspólne podziękowania, pożegnalne prezenty i mnóstwo miłych słów jakie  padły w ten poranek  dały nadzieję, iż wymiana młodzieży będzie kontynuowana w następnych latach.

 Gdy nadszedł moment pożegnania i odjazdu  młodzież nie chciała się ze sobą rozstawać. Były łzy i obietnice, że uczniowie spotkają się jeszcze  w tym roku.    Po  pożegnaniu udaliśmy się w drogę powrotną do Polski.

Młodzież z dużym zaangażowaniem uczestniczyła w wymianie. Niemieccy uczniowie chętnie podejmowali polską grupę w swoich domach i otaczali ją troskliwą opieką. 

 Cele spotkania młodzieży zostały osiągnięte. Młodzież z obu szkół doskonaliła swoje umiejętności językowe, młodzież polska poszerzyła swoją wiedzę o kraju swoich zachodnich sąsiadów, poznała styl życia niemieckiej rodziny, nawiązała osobiste przyjaźnie. Ponadto naszym zamierzeniem było zachęcanie naszych uczniów do posługiwania się językiem niemieckim w codziennych sytuacjach.  Spotkanie zostało ocenione przez uczniów i opiekunów bardzo pozytywnie.