Publiczne Gimnazjum Nr 3 w Swiebodzinie

Hauptschule Heinrich-von-Oytha-Schule Friesoythe


Następnego dnia młodzież wzięła udział w projekcie Pater Beda ( brazylijska grupa taneczna). Kolejnym punktem było uroczyste spotkanie uczniów i nauczycieli z obu stron z burmistrzem miasta Friesoythe panem Johannem Wimbergiem. Młodzież polska miała okazję do dyskusji na temat partnerstwa naszych miast i szkół, a także przekazała burmistrzowi obraz namalowany przez uczniów naszego gimnazjum. Następnie uczestnicy spotkania obejrzeli wspólnie film ukazujący gminę Friesoythe. Po spotkaniu z władzami lokalnymi młodzież udała się na obiad do szkoły, gdzie uczniowie sami nakrywali do stołu, wspólnie przynosili posiłki oraz integrowali się w grupach polsko – niemieckich.
Po południu odbyła się autokarowa przejażdżka po gminie Friesoythe połączona z quizem z nagrodami ufundowanymi przez burmistrza Friesoythe. Młodzież rozwiązywała quiz w parach ( uczeń polski i niemiecki) w języku niemieckim. Uczniom jak i opiekunom bardzo podobał się taki sposób zwiedzania miasta, a jednocześnie uczestnicy integrowali się ze sobą poprzez zabawę.
Niesamowitych emocji dostarczył młodzieży pobyt w Parku Rozrywki Thierpark Thüle, gdzie młodzież mogła zwiedzić zoo oraz wspólnie skorzystać z atrakcji wesołego miasteczka. Uczniowie świetnie się bawili korzystając z różnych zjeżdżalni, wodnych ślizgawek, karuzel, rollercoasterów. Wieczorem uczestnicy wymiany zostali odebrani przez rodziny goszczące, co pomogło im przełamać resztki oporów, jeśli chodzi o komunikację.

Piątek rozpoczął się udziałem w zajęciach lekcyjnych ( wspólne zajęcia sportowe; chłopcy uczyli się obróbki metali, natomiast dziewczęta uczestniczyły w zajęciach z gotowania i prania). Młodzież zapoznała się z systemem szkolnictwa w landzie Dolna Saksonia, poznała różnice w organizacji i pracy szkoły. Podczas zajęć z polityki młodzież polska została wprowadzona w aktualny temat wyborów do parlamentu niemieckiego. Podczas kolejnych zajęć uczniowie opracowali polsko – niemiecki słowniczek przydatnych im słów i zwrotów. Po wspólnym obiedzie w szkole ( uczniowie razem pełnili dyżury podczas posiłku) uczestnicy udali się do „miasta pełnego rowerów” - Oldenburga. Kolejnym punktem po zwiedzaniu miasta była wizyta w kinie ( projekcja filmu „ Epoka lodowcowa 3” w języku niemieckim). Po dniu pełnym wrażeń uczniowie wraz z rodzinami udali się do swoich domów. Już po trzech dniach można było zaobserwować, że młodzież bardzo szybko znalazła wspólny język, nawiązała pierwsze przyjaźnie.

czytaj dalej >>>