Publiczne Gimnazjum Nr 3 w Swiebodzinie

Hauptschule Heinrich-von-Oytha-Schule Friesoythe


Sobota była dniem przeznaczonym dla rodziny. Rodziny goszczące zaplanowały wspólnie z uczniami ciekawe spędzanie czasu , np. zwiedzanie pobliskich miejscowości, wycieczki nad Morze Północne, wizyty w lesie wspinaczkowym. Rodzice zorganizowali również wieczorem spotkanie dla uczestników wymiany w Mac Donaldzie.

  Niedziela przywitała wszystkich piękną słoneczną pogodą, idealną na spływ kajakowy. Przed rozpoczęciem spływu młodzież podzieliła się na grupy 3 osobowe ( polsko-  niemieckie) i wzięła udział w krótkim przeszkoleniu ( jak należy wiosłować, skręcać itd.). Podczas spływu uczniowie bardzo dobrze porozumiewali się w języku niemieckim. Po zakończonym rajdzie młodzież wspólnie wyczyściła kajaki i razem z rodzicami udała się do ogrodu jednego z opiekunów, gdzie odbyło się wielkie wspólne grillowanie. Podczas tego spotkania uczniowie śpiewali rodzicom polskie i niemieckie piosenki, wzięli udział w kolejnych grach integracyjnych razem z rodzicami.

 Wszyscy uczestnicy z niecierpliwością wyczekiwali poniedziałku. Po udziale w zajęciach lekcyjnych ( wspólne zajęcia językowe i sportowe) oraz po wspólnym posiłku młodzież udała się autobusami szkolnymi do swoich domów, gdzie przygotowywała się do spotkania ze słynnym kabareciarzem i lektorem Steffenem Möllerem. Spotkanie ze Steffenem było możliwe dzięki nawiązaniu współpracy z niemiecką Kasą Oszczędnościową Sparkasse. Uczestnicy wymiany wraz z rodzinami wzięli udział  w kabarecie z udziałem aktora oraz promocji jego książki „ Polska da się lubić” ( „Viva Polonia”), zostali również przedstawieni szerszemu kręgowi mieszkańców gminy Friesoythe. Po wspólnym odśpiewaniu tytułowej piosenki „M jak miłość’ oraz usilnych próbach nauczenia mieszkańców Friesoythe polskich łamańców językowych, młodzież podzieliła się swoimi wrażeniami ze Steffenem oraz rodzicami.

Uczniowie nie mogli doczekać się  także wtorkowego przedpołudnia, kiedy to mieli się spotkać już tylko w swojej grupie ze Steffenem. Aktor poprowadził zajęcia z animacji językowej, nauczył młodzież polską i niemiecką  kilku piosenek. Wszyscy wspaniale się bawili, Steffen wręczył uczniom swoje książki z dedykacją i autografem. Uczniowie naszego gimnazjum poprosili także o autografy do swoich podręczników do nauki języka niemieckiego, gdyż Steffen Möllerem jest lektorem w wydawnictwie WSiP.

 

czytaj dalej >>>